Pulmoner Kapak Ameliyatı

Pulmoner Kapak Ameliyatı

Vücuttaki kalp kapaklarından biri olan, sol kalbin sol atrium ve sol ventrikül arasındaki açıklığın kapanmasını sağlayan kapakçığa pulmoner kapak denir. Pulmoner kapak ameliyatı genellikle kalp yetmezliği, ağır pulmoner hipertansiyon veya pulmoner kapak stenozu gibi rahatsızlıklar sonucu yapılan bir işlemdir.

Pulmoner Kapak Ameliyatı Nasıl Gerçekleşir?

Ameliyat öncesinde anestezi altında yatış durumu gerçekleşir. Vücudunuzda havanın geçişini engelleyen bir tüp takılır. Bu tüp, anestezi ve ameliyat sırasında solunum yapmanıza yardımcı olur. Ameliyat sırasında, kalbe erişim sağlamak için, göğüs kemiğinin bir kısmı kesilir. 

Eski pulmoner kapak çıkarılır ve açıklığın üzerine bir yama yerleştirilir. Daha sonra ise doktorunuz doğal veya sentetik bir kapak olmak üzere yeni bir kapak yerleştirir. Kesilen göğüs kemiği onarılır ve kemik parçaları, vidalar veya plaklar yardımıyla birleştirilir ve pulmoner kapak ameliyatı gerçekleşmiş olur.

Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Kalp yetmezliği; vücudunuzun yeterli derece de kan pompalayamaması durumudur. Genellikle sol ventrikülün yeterli kasılma gücüne sahip olmamasından kaynaklanır.

Pulmoner Kapak Ameliyatı

Ağır pulmoner hipertansiyon; akciğerlerden kanın dolaşımının zorlaşması durumudur. Genellikle pulmoner kapak stenozu nedeniyle karşımıza çıkmaktadır. Pulmoner kapak stenozu; pulmoner kapak açıklığının daralması durumuna denir. Genellikle doğuştan ortaya çıkan bir rahatsızlık durumudur.

Ameliyat Sonrası İyileşme Sürecinde Ne Yapılmalı?

Anestezinin etkisi bitene kadar yatış durumunda olunmalı. Doktorunuz tarafından verilen talimat ve ilaçları uygun ve verilen talimata göre uygulanmalı. ilk birkaç gün yatış halinde dinlenilmeli ve yenilen besinlere dikkat edilmeli.

Pulmoner kapak ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler, ameliyatın nasıl gerçekleştiği, iyileşme süreci, yan etkileri, faydaları ve daha birçok hastalık, ilaç, tedavi ve ameliyat hakkında bilgi almak için doktorunuza başvurabilir veya web sitemizi ziyaret edip daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Latest Posts