Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Sonrası

Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Sonrası

Koltuk altı kalp ameliyatı, minimal invaziv cerrahi ile yapıldığından, ameliyat sonrası iyileşme süreci ile hastaların taburcu olma süresi daha kısa olduğu gibi, enfeksiyon ve kanama riski de daha düşüktür.

Koltuk altından birkaç santimlik girişimlerle yapılan ameliyatta hastalar bir gün sonra ayağı kalkabilir ve yürüyebilir. Aynı zamanda ameliyat kemik dokusuna zarar verilmeden yapıldığı için hastanın göğüs bölgesini korumasına gerek kalmaz. Hastalar ameliyattan sonra istedikleri pozisyonda yatabilir ve ehliyet kemeri takarak araç kullanabilir.

Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Sonrası

Her cerrahi operasyondan sonra olduğu gibi, koltuk altından kalp ameliyatı sonrasında da hastaların düzenli olarak kontrolden geçmeleri önemlidir. Aynı zamanda kalp ameliyatı geçirmiş hastaların beslenme düzenlerine dikkat etmeleri, sigara ve alkolden uzak durmaları ve düzenli olarak egzersiz yapmaları önemlidir.

İleri yaştaki hastalar ile diyabet, tansiyon gibi rahatsızlıkları bulunan hastaların ameliyat sonrası yaşamlarına daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Hastalar kalp ve damar cerrahisi uzmanı tarafından verilen tavsiyelere uymalı ve yaşam tarzlarını olumlu yönde değiştirmelidir.

Add Your Comment