Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Riskli Midir?

Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Riskli Midir?

Günümüzde kalp hastalıkları ile ilgili tedavilerde en yaygın kullanılan yöntemlerden biri minimal invaziv ile koltuk altı kalp ameliyatıdır. Enfeksiyon ve kanam riski daha düşük olduğu gibi, hasta konforunu da artıran koltuk altı kalp ameliyatları birçok hastada uygulanabilir. Ancak her cerrahi operasyonda olduğu gibi, koltuk altı kalp ameliyatında da bazı riskler bulunmaktadır.

Koltuk altı kalp ameliyatı riskleri

Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Riskleri

Koltuk altı kalp ameliyatına, hastanın kalp sağlığı, genel sağlığı, yaşı ve kronik hastalıkların varlığı gibi etkenler ekseninde karar verilir. Bu nedenle her hasta koltuk altından kalp ameliyatı olmaya uygun olmayabilir. Kanama riski, enfeksiyon riski, ameliyat sırasında kalbin durması gibi riskler koltuk altı kalp ameliyatında oldukça düşüktür. Özellikle riskli hasta grubu olarak değerlendirilen çok yaşlı hastalar, tansiyon ve diyabet hastaları ya da daha önce kalp krizi geçirmiş olan hastalarda minimal invaziv cerrahi ile yapılan operasyonlarda, ameliyata dair riskler daha düşüktür.

Koltuk altı kalp ameliyatları , birkaç santimlik kesilerle yapıldığından ameliyat sonrasında kanama ve enfeksiyon riski ile yara bakımı ihtiyacı daha azdır. Bununla birlikte hastalar daha kısa sürede iyileştiği için psikolojik olarak da daha avantajlıdır. Ameliyattan kısa süre sonra hastalar günlük yaşamlarına dönebilir ve günlük faaliyetlerini sorunsuz şekilde yerine getirmeye başlayabilir.

Latest Posts