Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Kalp yetmezliği, kalp yeterince kasılamadığı ve kanla dolamadığı durumda ortaya çıkan bir kalp damar hastalığıdır. Kalp kasının kalınlaşması ve işlevini kaybetmesiyle kalbin vücuda yeterince kan pompalayamamasına neden olan kalp yetmezliği tedavi edilmediğinde hayati riske neden olur.

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Kalp Yetmezliği Neden Olur?

Kalp yetmezliği, diğer kalp hastalıkları gibi doğumsal nedenlerden kaynaklanabilir. Bununla birlikte akciğer hastalıkları, kronik böbrek yetersizliği, diyabet ve kalp kapağı hastalıkları gibi problemler kalp yetmezliğine neden olabilir.

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Kalp yetmezliğinin en fazla etkilediği organ akciğerdir. Kalbin yeterli kan pompalayamaması vücudun farklı bölgelerinde sıvı birikimine de neden olabilir. Kalp yetmezliğinin yaygın görülen belirtileri şöyledir:

  1. Nefes darlığı ve solunum güçlüğü,
  2. Yorgunluk,
  3. Ödem oluşumu,
  4. Öksürük

Kalp yetmezliği başlangıç aşamasında ayırt edici belirtiler göstermeyebilir. Ancak akciğer hastalıkları, kalp kapak ya da kalp kası hastalıkları ile kronik böbrek yetmezliği olan hastaların düzenli olarak kontrolden geçirilmesi; kalp yetmezliği tanısı açısından önemlidir.

Latest Posts