Kalp Kapakçığı Ameliyatı Nasıl Yapılır

Kalp Kapakçığı Ameliyatı Nasıl Yapılır

Kalp kapakçığı ameliyatı, genellikle mitral ve aort kapak hastalıkları için yapılmaktadır. Bununla birlikte pulmoner ve trisküspit kapak hastalıkları için de kalp kapak ameliyatı yapılabilmektedir.

kalp kapakçık ameliyatı

Kalp kapakçığında yetmezlik ya da darlık problemleri, akciğerin büyümesine ve kalp kasının zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle kalp kapak hastalıklarının geciktirilmeden tedavi edilmesi gerekir.

Kalp kapakçık hastalıklarının tedavisi erken dönemde konservatif tedaviler ile kontrol altına alınabilir. Ancak ilerleyen dönemlerde ameliyat gerekli olur. Kapakçıkta hasarın çok ilerlemediği durumlarda tedavi kalp kapakçığı değiştirilerek yapılabilir. Ancak kapakçıkta hasarın ilerlediği durumlarda tedavi için kalp kapakçık değişimi yapılması gereklidir.

Minimal invaziv cerrahi kullanılarak kalp kapakçığı ameliyatı yüksek başarılı oranları ile yapılmaktadır. Yapay ya da metal kalp kapakçığı kullanılarak kapakçık değişim ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle bu alanda uzman ve deneyimli kalp ve damar cerrahisi uzmanları tarafından yapılan ameliyatlarda risk oranı oldukça düşüktür.

Latest Posts