Ameliyat Öncesi Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ameliyat Öncesi Dikkat Etmeniz Gerekenler

Koltuk altı kalp ameliyatına karar verildikten sonra hastaların yaşam düzenlerini değiştirmeye başlaması gerekir. Beslenme alışkanlıkları, egzersiz yapma düzeni, stres faktörü gibi etkenler hem kalp ameliyatının başarısı açısından önemli olduğu gibi ameliyat sonrası süreç için de büyük önem taşır.

kalp ameliyatı

Kalp ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

  1. Hasta tütün ürünleri kullanıyorsa hemen bırakmalıdır.
  2. Ameliyat için hastaneye giderken daha önce yapılmış olan kan testleri, röntgen, EKG gibi testleri götürülmelidir.
  3. Kan sulandırıcı ilaçlar, doktor tarafından aksi söylenmedikçe, ameliyattan 5 gün önce bırakılmalıdır. Düzenli kullanılan ilaçlar konusunda doktora bilgi verilmeli ve bu ilaçların ameliyat öncesi kullanımı hakkında bilgi alınmalıdır.
  4. Ameliyat öncesi diş muayenelerinin yapılması ve diş doktorundan temiz raporu alınması gerekir.
  5. Ameliyat için kan verebilecek kişiler belirlenmeli ve hastanın kan grubundaki 4 kişi kan vericisi olarak belirlenmelidir.
  6. Takma diş, protez, kontakt lenslerin ameliyat öncesi çıkarılması gereklidir.
  7. Enfeksiyonu engellemek için ameliyat bölgesinin tıraşı ameliyat öncesi hastanede yapıldığından, evde ameliyat bölgesindeki vücut tüylerini kesmemek gerekir.

Kalp ameliyatı öncesi enfeksiyon riskini en aza indirmek için hijyene dikkat etmek şarttır. Ameliyat öncesi ve sonrasında her gün duş almak, vücudu ve özellikle ameliyat bölgesini temiz tutmak şarttır. Koltuk altından minimal invaziv ile yapılan ameliyatlarda enfeksiyon riski daha düşük olmakla birlikte, hijyen şartlarına dikkat edilmemesi enfeksiyon riskini artırabilir.

Latest Posts